Darmowa dostawa od 499,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Singletracki w Polsce - który z nich wybrać?

2020-05-19
Singletracki w Polsce - który z nich wybrać?

Single tracki to wąskie i kręte ścieżki przygotowane z myślą o rowerzystach uwielbiających jazdę po wymagających, ale dających sporo dobrej zabawy trasach. Choć występują często naturalnie jako część lasu, w dużej mierze są dziś elementami budowanymi specjalnie na potrzeby tysięcy rowerzystów poszukujących niezapomnianych wrażeń podczas jazdy rowerem. W Polsce mamy ich dziś naprawdę sporo, a każda daje z siebie wszystko, co najlepsze. Gdzie znaleźć single tracki w Polsce i który z nich wybrać?

Jak zbudowane są single tracki?

Być może jazda utwardzoną, krętą ścieżką wokół ściany drzew wydaje się być dobrym pomysłem wyłącznie dla doświadczonych rowerzystów poszukujących odrobiny adrenaliny, jednak w rzeczywistości z powodzeniem odnajdą się tu nawet amatorzy! Współczesne single tracki projektowane są tak, by trafiały do szerokiego grona odbiorców. W efekcie poradzi sobie na nich nawet początkujący rowerzysta, jak i doświadczony zawodnik lubiący szybką i pełną akcji jazdę.

Single tracki mogą przybierać naprawdę różną formę – od gładkich, utwardzonych szlaków aż po te przypominające ścieżki naturalne, pełne korzeni i kamieni. Ścieżki te wcale nie muszą być też bardzo strome – dzięki odpowiedniemu ułożeniu trasy nabranie na niej prędkości wcale nie jest trudne, ale też nie jest konieczne. Poza utwardzoną i odwodnioną nawierzchnią, która jest dziś złotym standardem tego typu projektów, na single trackach pojawiają się też oczywiście odpowiednie oznakowania i cała infrastruktura sprzyjająca odwiedzaniu ścieżek rowerowych. Dziś single tracki nie są więc pojedynczą trasą zbudowaną pośrodku niczego, ale raczej dużymi centrami rowerowymi z wypożyczalniami, myjkami rowerowymi, barami czy nawet noclegowniami.

Najpopularniejsze single tracki w Polsce

SINGLE TRACK ŚWIERADÓW ZDRÓJ

Świeradów-Zdrój to dom jednego z pierwszych, ale i zdecydowanie najpopularniejszych single tracków w Polsce. 2,5-kilometrowa trasa o utwardzonej nawierzchni i niewielkim nachyleniu zastąpiła istniejący kiedyś asfaltowy łącznik pomiędzy trasą „Nad Czerniawą”, a parkingiem w Zajęczniku. Łącznie jednak w Świeradowie można dziś znaleźć ponad 20 kilometrów tras połączonych w system ścieżek po stronie Polskiej i dodatkowo łączących się z około 50 kilometrami tras po stronie czeskiej.

Najpopularniejszy single track w Polsce - Świeradów-Zdrój

Single track w Świeradowie-Zdroju [źródło zdjęcia: single-track.eu]

Trasy w Świeradowie wytyczono niedaleko kolejki gondolowej, na Zajęczniku oraz wokół Czerniawskiej Kopy. Oprócz spokojnych ścieżek można spodziewać się tu naprawdę dobrej przygody – trasy są tu z pogranicza flow i enduro, dając rowerzystom szansę pokonywania licznych korzeni, skałek czy dropów.

SINGLE TRACKI BIELSKO BIAŁA

Dobre single tracki czekają na rowerzystów także w okolicach Bielska-Białej. Trasa prowadząca na Kozią Górę została zmodyfikowana tak, że dziś z powodzeniem korzystają z niej amatorzy nieco bardziej wymagającej jazdy. Single track powstał tu też na trasie z Błoni do Cygańskiego Lasu, gdzie na przestrzeni 1,8 kilometra pojawiają się wszelkie bandy i rollery idealne dla średnio zaawansowanych rowerzystów. Trasy w tej okolicy są również włączone w oficjalne trasy Enduro, co oczywiście jest najlepszym dowodem na ich dobrą jakość.

SINGLE TRACK „ZŁOTE ŚCIEŻKI” W GŁUCHOŁAZACH

Kolejnym ciekawym projektem w Polsce są single tracki w Głuchołazach. „Złote Ścieżki” to jeden z projektów ludzi, którzy dotąd przygotowywali ścieżki dla Enduro Trails. Cały projekt obejmuje około 5 kilometrów trasy w stylu flow, ścieżkę dla początkujących oraz dwa trudniejsze odcinki enduro dla tych, którzy naprawdę chcą się wykazać. W samej okolicy Góry Parkowej można znaleźć też sporo naturalnych single tracków oraz trasę XC, na której rozgrywane są zawody Pucharu Polski. Z pewnością jest więc tu, na co zwrócić uwagę.

Złote ścieżki - Górskie trasy rowerowe w Głuchołazach

Single track Złote Ścieżki w Głuchołazach [źródło zdjęcia: turystyka.glucholazy.pl]

Single tracków w Polsce jest oczywiście coraz więcej, a ludzie projektujący je coraz mocniej nastawieni są na rozwój tego typu infrastruktury w kraju. Wymienienie wszystkich zajęłoby prawdopodobnie cały dzień, dlatego też pozostaniemy przy tych, które powinny być znane wszystkim amatorom enduro i swobodnej jazdy górskiej.

SINGLE TRACK PORTA RUSICA – BIESZCZADY

Jeśli uwielbiasz spokojny, naturalny klimat Bieszczad i chcesz maksymalnie wykorzystać potencjał tamtejszych lasów, single tracki stworzone w ramach trasy rowerowej Porta Rusica z pewnością zaprezentują sporo ciekawych opcji wyjazdowych. Powstający projekt zakłada ponad 13 tras singletrack zlokalizowanych na północ od miejscowości Cisna. Czego można się spodziewać?

Trasa rowerowa Porta Rusica - z Połonin w Bieszczady

Porta Rusica – z Połonin w Bieszczady [źródło zdjęcia: https://portarusica.sk [PL]]

Jak na Bieszczady przystało, teren jest tu bardzo zróżnicowany. Strome stoki, cieki wodne, rowy, zakręty, stoliki, spore nachylenia i podjazdy – w połączeniu z malowniczą okolicą, na single trackach Porta Rusica nie można się nudzić.

Trasy zdecydowanie spodobają się tym, którzy mają już na single trackach pewne doświadczenie. Umiejętności techniczne jazdy na trudniejszych trasach mogą się przydać, bo ze względu na teren i obszar górski trudno zorganizować tu łatwiejszą trasę bez dużej ingerencji człowieka. Single tracki muszą być jak najbardziej naturalne!

SINGLE TRACKI W GÓRACH KACZAWSKICH

Duże zagęszczenie single tracków można spotkać obecnie w Górach Kaczawskich, gdzie ciekawe zróżnicowanie terenu pozwoliło na stworzenie tras zarówno dla początkujących i amatorów, jak i zawodników poszukujących mocniejszych wrażeń i trudniejszych przeszkód.

Początkujący mogą liczyć w górach Kaczawskich na doskonałe warunki do jazdy. Dwie trasy w Rzeszówku – „Dwa Wąwozy” i „Pod Grzybkami” oferują bardzo łatwy i łatwy teren do jazdy na rowerach górskich, przystosowany do potrzeb tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z MTB. Nie ma tu bardzo długich podjazdów i zjazdów, ale nie można też narzekać na nudę – teren zdecydowanie nie jest płaską pętlą wokół lasu, pojawiają się tu liczne hopki. Single track „Dwa Wąwozy” to ok. 6,5 km trasy, „Pod Grzybkami” kolejne 5 km. Jeśli lubisz jeździć nieco dłużej, z powodzeniem połączysz je w jedną, bardziej wymagającą, ale wciąż lekką i przyjemną trasę.

Średnio zaawansowani fani single tracków dobrze poczują się na trasie „Dłużek” w Wojcieszowie, Dobkowie – na 16-kilometrowym odcinku z licznymi podjazdami, przewyższeniami i trudniejszymi sekcjami zmuszającymi do odrobiny wysiłku. Łączna wysokość zjazdów (i podjazdów) wynosi tu aż 469 metrów. Na nudę nie da się tu narzekać.

Propozycję trasy łatwej i średnio zaawansowanej spotykamy też w Gozdnie, gdzie w ramach single tracków przygotowano 14,5 km tras podzielonych na dwa single tracki. Pierwszy, „Gozdno 1” to 11 km, łatwy odcinek z 315 m podjazdów i zjazdów. To lepiej wykonana trasa z profilowanymi zakrętami i stromymi zjazdami, ale zdecydowanie łatwo się tu poruszać. W szczycie sezonu jest dość zatłoczona. Na trasie „Gozdno 2”, zaledwie 3,5 km, pojawia się trudniejszy podjazd i więcej trudniejszych zakrętów, przez co częściej wybierają ją osoby z pewnym doświadczeniem na single trackach.

SINGLE TRACK GLACENSIS

27 pętle i jeden odcinek dwukierunkowy to atrakcje, jakie zostały przygotowane na singletrackach Glacensis dostępnych na Ziemi Kłodzkiej. Trasy korzystają z naturalnego ułożenia terenu, oferując zarówno łatwiejsze odcinki dla początkujących, jak i bardziej zaawansowane pętle dla tych, którzy lubią wysiłek i adrenalinę w każdym wydaniu. Singletrack Glacensis to największa sieć tego typu tras w Europie-pętle biegną wzdłuż wschodniej ściany Kotliny Kłodzkiej, rozpoczynając na Srebrnej Górze i biegnąc aż do Czarnej Góry i Międzygórza.

Single track Glacensis - ponad 200 km tras na ziemi Kłodzkiej

Single track Glacensis [źródło zdjęcia: https://singletrackglacensis.com]

Cała sieć Glacensis została stworzona tak, by single tracki łączyły się i umożliwiały pokonanie niemalże całej Ziemi Kłodzkiej. Przejazd od Srebrnej Góry do Jagodnej to nawet 260 km tras single track połączonych ze sobą łącznikami asfaltowymi lub szutrowymi. Dla fanów rowerów MTB, którym kilkanaście kilometrów trasy nie wystarczy, by solidnie się zmęczyć, projekt Glacensis to zdecydowanie ciekawa alternatywa dla jazdy w kółko!

Ze względu na długość tras i krótki czas ich realizacji, wielu bywalców nie chwali Glacensis za wysoką jakość przygotowania – niektóre pętle są solidne, innym do ideału sporo brakuje. Nie są to trasy enduro, ale dla początkujących i średnio zaawansowanych wystarczą w zupełności na kilka dni dobrej zabawy.

Który single track wybrać?

Liczba single tracków w Polsce rośnie z roku na rok, a osoby zaangażowane w ich projektowanie są nastawione na rozwój tego typu infrastruktury w kraju. Te, które pojawiły się na naszej liście powinny być znane wszystkim amatorom enduro i swobodnej jazdy górskiej – nie ważne, czy dopiero zaczynasz przygodę z single trackami, czy szukasz nowych wyzwań w dalekich zakątkach Polski, z pewnością znajdziesz tu coś ciekawego na swoim poziomie.

Wybór single tracka powinien być oczywiście oparty przede wszystkim o umiejętności kolarza, bo choć z założenia większość z nich powinna spokojnie sprawdzić się dla początkujących, warto pamiętać, że single tracki są trasami bardzo wąskimi. Jeśli jako całkowity nowicjusz wybierzesz się na mocno uczęszczaną trasę z licznymi przeszkodami, wyprzedzający cię z dużą prędkością zawodnicy mogą okazać się dodatkowym, niepotrzebnie stresującym czynnikiem.

Jeśli dopiero zaczynasz, postaw na trasy, które od początku sygnalizują gotowość do przyjęcia nowicjuszy – spotkasz je zarówno we wspomnianych Głuchołazach czy Świeradowie, jak i na innych tego typu obiektach w Polsce. Dziś powstaje ich tyle, że nie sposób wymienić je wszystkie. Jeśli jednak potrafisz już jeździć po lesie i sprawia ci to wiele frajdy, znalezienie single tracka z licznymi przeszkodami nie powinno sprawić ci żadnego problemu – wszystkie wymienione trasy będą idealną alternatywą dla pobliskiego lasu.


Przeczytaj również: Trasy rowerowe na Śląsku
Zdjęcie główne: http://singletrack.pl

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 679 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-26
Superowy sklep ;)
2024-03-25
Generalnie wszystko ok tylko lekka niespodzianka jak mając status na stronie zamówienie gotowe rower nie był gotowy do odbioru. Na szczęście był już ten sam rower złożony wcześniej dla innego klienta i go otrzymałem beż konieczności powrotu z pustymi rękoma;)
pixel